Термозбіжні машини - напівавтоматичне пакувальне обладнання, яке призначене для пакування харчових продуктів та промислових товарів у термозбіжну плівку.
Пакування товарів термозбіжною плівкою надає продукції привабливого зовнішнього вигляду і захищає від зовнішніх впливів.
Термозбіжні пакувальні машини поділяються на такі типи:
Термозбіжні камерні та тунельні машини можуть використовувати як полівінілхлоридні (ПВХ), так і поліолефінові (ПОФ) термозбіжні плівки у вигляді напіврукав.
Камерні термозбіжні машини
Термозбіжні машини камерного типу - обладнання для пакування продукції у закритій камері з прозорою кришкою, де відбувається зварювання і усадка термозбіжної плівки.
Термопакувальні камерні машини застосовуються для індивідуального або групового пакування кондитерських і хлібобулочних виробів, свіжих фруктів і овочів, поліграфічної й сувенірної продукції, косметики, наборів подарунків, комп'ютерних комплектуючих і аксесуарів, невеликих побутових приладів, тощо.
Використовуються на малих і середніх підприємствах, наприклад: магазини, супермаркети, в офісах, банках, книжних магазинах, пекарнях.
Особливості термозбіжних камерних машин
- Проста і надійна конструкція
- Швидка заміна рулону термозбіжної плівки
- Попередня перфорація плівки
- Малі габарити при високій продуктивності
- Програмування робочого циклу пакування
- Прозорість кришки дозволяє здійснювати постійний візуальний контроль над процесом пакування
- Плавне регулювання температури та тривалості зварювання й усадки
Принцип роботи: оператор розміщує продукт в пакувальну зону, закриває кришку камери. Потім машина автоматично здійснює зварювання й усадку плівки, після чого кришка відкривається і оператор виймає упакований продукт.
Залежно від типу й розмірів продукції і використовуваної плівки, камерні машини можуть працювати в трьох робочих режимах:
- Зварювання, обрізка й термоусадка. Це звичайний режим роботи для стандартної продукції. Після закривання кришки камери послідовно виконуються всі операції й за їхнім завершенням кришка камери відкривається
- Зварювання, обрізка й термоусадка із затримкою. Затримка термоусадки дозволяє звареному шву достатньо охолонути, щоб не порушитися в процесі термоусадки
- Зварювання й обрізка. Цей режим дуже зручно використовувати для дрібних товарів, наприклад для компакт-дисків або візитних карток. Термоусадка не виконується доти, поки камера повністю не заповниться окремими екземплярами продукції
Тунельні термозбіжні машини
Термозбіжні машини тунельного типу - високопродуктивні термопакувальні машини, які складаються з L-зварювача, термозбіжного тунелю та конвеєрів. Застосовуються на середніх і великих підприємствах, де потребується великий рівень автоматизації виробництва. Тунельні термопакувальні машини дуже ефективні для роботи на конвеєрних лініях.
Термозбіжні тунельні машини поставляються з механічним або пневматичним урухомником планки для обрізки і зварювання плівки. Пневматичні машини значно збільшують продуктивність.
Принцип роботи: оператор обгортає плівкою товар і переміщує його в область зварювання. Зварювальна планка опускається автоматично за допомогою пневматики або вручну, в залежності від типу урухомника планки. Товар з області зварювання транспортується у термозбіжний тунель для обдувки у термозбіжній плівці гарячим повітрям. Переміщення здійснюється стрічковим конвеєром.
Особливості термозбіжних тунельних машин
- Простота у використанні завдяки функціям електронного керування
- Автоматичне закривання (пневматичні машини) та відкриття зварювальної планки, зварювання та видача впакованого продукту
- Окремий конвеєр в області зварювання й у термозбіжному тунелі з регульованою швидкістю
- Регулювання температури та тривалості зварювання й усадки
- Корпус термотунеля виготовлений із нержавіючої сталі
- Попередня перфорація плівки
Зазвичай, термозбіжні тунельні машини можуть працювати в чотири робочих режимах:
- Безперервний рух конвеєра
- Покроковий рух конвеєра з зупинкою під час зварювання
- Рух конвеєра із зупинкою під час перебування продукту у термозбіжній камері для збільшення часу усадки
- Двобічний рух конвеєра – переміщення предмета у термоусаджувальний тунель і повернення його з тунелю в область зварювання, що дає можливість керувати машиною з однієї позиції одному оператору
Модулі (термотунелі та L-зварювачі) термозбіжних тунельних машин можуть використуватися окремо з будь-яким іншим термозбіжним обладанням як незалежні пристрої або в складі пакувальних ліній. У кожному з випадків модулі зручно та компактно розташовуються і не займають багато місця.
Для продовження терміну служби термозбіжної машини потрібно слідкувати за чистотою машини, застосовувати силіконовий спрей для термоножів, вчасно замінювати тефлонове полотно і нагрівальний елемент (зварювальний ніж).